Itt a hőség, nekünk mégis edzeni kell, mert verseny lesz, vagy hiányzik a sport, vagy csak mert köt az edzésterv.. Az alábbiakban egy pár hasznos tanácsot szedtem össze a nyári hőség edzéssel való átvészelésére.
Igazolt tény, hogy minden ember teljesítőképessége romlik, ha az időjárás melegre fordul. A környezeti hőterhelés erőteljesen próbára teszi a szervezet szív- és érrendszerét, a hőmérsékletszabályozást és a folyadékegyensúlyt. (1) Ezt persze egyéne válogatja mekkora is az a teljesítményvesztés, kinek kisebb, kinek nagyobb. Az alábbi ábrán a maratonfutók időeredményeinek romlását látjuk az idő függvényében. Látható hogy az elit két órás maratonhoz közeli futók még csak 1-2 %-ot (2-3 perc) romlanak, de a 3 és a fölötti idővel rendelkező amatőrök akár 10-12 %-ot (18 perc!!!) is képesek romlani.
Egy másik kutatás (Tatterson és társai, 2) 32 és 23 celsius fokon végeztetett kerékpárosokkal 30 perces időfutamot, ahol 6,5 %-os romlás volt tapasztalható a leadott teljesítményben.
Csapatsportágaknál (Magni, 3) megvizsgálták, ugyanazon csapat 21 és 43 celsius fokon játszott futballmérkőzéseinek és az azutáni sprint tesztek paramétereit. Az összes futott távolság kevesebb, a mérkőzések alatti sprintek rövebbek voltak a meleg napokon annak ellenére, hogy a izomhőmérséklet és a vértesztek alapján nagyfokú eltérés lett volna.
A példákat még ragozhatnám. Melegben való sportoláskor a növekvő folyadékveszteség, a testhőmérséklet (értsd itt a bőr és a belső hőmérséklet) gyors emelkedése, a megnövekedett izzadás, és a nagyobb energia- fogyasztás tünetei jelentkeznek, amelyet a megemelkedett pulzusszám jól jelez.
A hőségtűrő képesség azonban javítható. 7-10 nap alatt a szervezet képes átállni a melegebb környezetű edzésekre. Az átállás során a szervezet megtanulja a gyors és intenzív izzadásképzést, és optimalizálja a verejtékezést. Változás következik be az izzadásban, kevésbé sűrű összetételű lesz, ami gyorsabb párolgást eredményez a testről, így magának az izzadásnak a hűsítő hatása megnő.
A hozzászokás és a melegben való edzés azonban veszélyeket is rejt magában. Az állandó hőterhelés, a folyadék és a só fogyása és hiánya okozta görcsök, vaamint a keringési zavarokra oda kell figyelnünk. A folyadékvesztésünk nem lehet több, mint a testtömegünk 5%-a. (egy 80 kg szervezetnél ez kb. 4 liter folyadék). Ha ezt meghaladja, akkor a hőguta tünetei (fejfájás, gyomor és bélproblémák, émelygés, szédülés) lépnek fel, amit kellemetlen izomfájdalmak, tudatzavar is kísérhet.
Hogyan is alkalmazkodjunk?
A sport intenzitásának és mennyiségének csökkentése elengedhetetlen.
Ennek alapját a mindenkori állapotunk határozza meg. Ha mindig azonos pulzusszámon futunk vagy kerékpározunk, ne lepődjünk meg, ha csökken a sebességünk, ami egyáltalán nem baj, elkerülve ezáltal a túlterhelést. Ha nem használunk pulzusmérőt akkor csökkentsük a sebességet, akár az alábbiak szerint: a környezet 1 celsius fokkal való növekedésével együtt 5 másodperccel növeljük átlagos kilóméteridőnket, vagyis ha kint 35 fok van, akkor 50 másodperccel lassabb kilométereket fussunk mint 25 fokban. Ez a lassítás kerékpáron nehezebben kivitelezhető, lévén a légellenállás miatt ez több is lehet, itt marad a puszta érzés, és viszonyítás ha már ismert szakaszon közlekedünk. Fontos, mentálisan is alkalmazkodnunk kell, csökkentsd az elvárásaidat magaddal szemben!
Egész nyáron próbáljunk meg az edzések első 10 percében a lehető leglassabb tempóban futni, és kerékpározni (de akár gyalogolhatunk is), hiszen szervezetünk fel tud készülni a nehezebb terhelést jelentő magasabb hőmérsékletre. A bemelegítő résznek épp ezért hatványozott szerepe van ilyenkor.
Ha tehetjük sportoljunk reggel, amikor még nincs annyira meleg, és még egy reggeli szellő is segít, esetleg este, a később nyugvó nap szerencsére segít kitolni a hűvösebb időkre egy-egy edzést.
Keressük az árnyékos és szeles helyeket, ami gyakran egy rövid szakasz ismételgetésével is járhat.
Öltözéket tekintve laza, lenge, jól szellőző futóruházat, ne legyen sötét színű.
Figyeljünk a folyadékvesztésre, ne csak futás közben, hiszen egész nap fontos a hidratáció. Vigyünk magunkkal vizet, vagy fussunk kutak körül, egész nap maradjunk hidratáltak (a hidratált állapot napi 3-4 l víz bevitelét jelenti). Elfogadott tény, hogy 15 perceként 1-1,5 dl folyadék mindenképpen szükséges az edzés alatti kellően hidratált állapot fenntartásához. Azért ez a tág határ, mert minden ember más mennyiségben veszít vizet, vagyis izzad.
Csinálj egy izzadtsági tesztet! Menj el sportolni fél vagy egy órára, és ne vegyél magadhoz semmiféle ételt-italt. Az edzés előtt és után mérd meg a testsúlyodat. Az edzés utáni súlyodat vond ki az edzés előtti súlyodból, hogy megkapd azt a folyadékmennyiséget amit TE veszítesz az edzésidő alatt. Ha ezt órára átszámolod máris közelebb vagy, ahhoz, hogy helyes mennyiségben pótold az elveszített folyadékot!
A izzadtsággal só is távozik, így a sópótlásról se feledkezzünk meg, javasolt minden elveszített 1 dl víz után 90-100 mg natriumot pótolni, sótabletta formájában.
Egy óránál hosszabb edzéseknél a fejeket és karokat rendszeresen hűtsük.
Irodalom:
- Samuel N. Cheuvront, Robert W. Kenefick, Scott J. Montain, and Michael N. Sawka (2010) Mechanisms of aerobic performance impairment with heat stress and dehydration (Jurnal Of Applied Phisiology
- Tatterson AJ, Hahn AG, Martin DT, Febbraio MA (2000) Effects of heat stress on physiological responses and exercise performance in elite cyclists. (J Sci Med Sport)
- Mohr M, Nybo L, Grantham J, Racinais S (2012) Physiological Responses and Physical Performance during Football in the Heat.